O regionie
Dolina Baryczy – perła przyrody i tradycji
Dolina Baryczy z której pochodzimy, to niezwykły region położony na pograniczu Dolnego Śląska i Wielkopolski, który zachwyca swoją malowniczością, bogactwem przyrody oraz spokojem, jaki oferuje każdemu, kto tu zawita. Znajduje się tu największy park krajobrazowy w Polsce, słynący z unikalnych terenów wodno-błotnych, rozległych łąk, lasów i zabytkowych stawów milickich, których historia sięga aż XIII wieku.

fot. Jakub Węcek
Stawy Milickie
Na terenie Parku znajduje się także jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych, w skład którego wchodzi m.in. prawie 300 stawów w rejonie Milicza i Żmigrodu. Lustro wody w Dolinie Baryczy obejmuje około 7000 hektarów. Jest to powierzchnia, która obejmuje stawy milickie, bagna, rzeki oraz inne zbiorniki wodne, stanowiąc istotny element ekosystemu tego obszaru. Zajmuje ono centralne miejsce w krajobrazie parku, wpływając na bioróżnorodność i funkcjonowanie całego regionu.
Park jest jedną z najważniejszych ostoi ptaków wodno-błotnych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Teren zamieszkuje aż ponad 250 gatunków ptaków, w tym rzadkie i chronione, takie jak bielik, czapla siwa czy perkoz.

fot. Jakub Węcek
Ścieżki przyrodnicze
Region jest prawdziwym rajem dla ornitologów i miłośników przyrody. Wiosną i jesienią stawy milickie stają się przystankiem dla tysięcy ptaków migrujących, co tworzy spektakularne widowisko przyrodnicze. Dolina Baryczy oferuje także różnorodne trasy piesze i rowerowe, które pozwalają na spokojne odkrywanie uroków tej unikalnej okolicy.
Walory Parku udostępniono wytyczając na jego terenie ścieżki przyrodnicze prowadzące przez najciekawsze fragmenty lasów i udostępnione do zwiedzania kompleksy stawów.

fot. Jakub Węcek
Lokalne produkty i usługi
To miejsce to nie tylko piękno natury, ale również tradycja i lokalna kultura. W Dolinie Baryczy można skosztować regionalnych specjałów, takich jak karp milicki, oraz odkryć rękodzieło tworzone przez lokalnych artystów i rzemieślników. Wiele z tych produktów powstaje z zasadami zrównoważonego rozwoju, a lokalne produkty, takie jak ryby, miód czy sery, są wytwarzane z poszanowaniem przyrody. Produkty i usługi oferujące wysoką jakość sygnowane są Znakiem Dolina Baryczy Poleca.
Znaczenie edukacyjne
Dolina Baryczy to także doskonałe miejsce do edukacji ekologicznej. Liczne ośrodki edukacyjne, ścieżki przyrodnicze oraz projekty ochrony środowiska przyciągają turystów i uczniów, którzy chcą poznać lokalną florę, faunę oraz zasady ochrony przyrody.
fot. Jakub Węcek